BLOG

20/08/2019 Hello there!
I´m finaly updating the page and there will be some news! I´m very proud that I was chosen to be one of the 10 artist to take part on the “Creating glass lives ” project, that wll start next August. That´s gonna be a six month project In Germany, Czechia and Denmark. I´ll try to make a day by day aproach of the whole event. See you soon! Ric

A příběh ukradené skleněné hlavy?

 

První listopadový týden byl v českolipské galerii ve znamení dvou vernisáží. Kromě již zmíněné, proběhla v galerijní chodbě 3. 11. také vernisáž děl malíře, grafika a spisovatele Ivo Medka Kopaninského. Autor doprovodil slavnostní zahájení své výstavy také komentovanou prohlídkou. Tu navštívily přibližně dvě desítky zájemců. Ve vedlejší Galerii Jídelna probíhala přes den instalace výstavy Ricarda Hoineffa a byť zde byla zábrana vstupu (dveře ovšem v tomto místě nejsou) a zhasnuto, došlo ke krádeži jednoho skleněného artefaktu – cca 20 centimetrové hlavy, která nese název „Výkřik“. Hlava sice zvuk vydat nemohla, ale kamerový systém v muzeu zachytil zloděje při činu. Tyto záběry byly také porovnány s fotografiemi, které vznikají během akcí muzea. Případ byl nahlášen Policii ČR a ta během pár dnů znala pachatele. Pokračování je ovšem snad ještě zajímavější. V sobotu 7. 11. byla v galerii úspěšně zahájena sklářská výstava, ale bohužel bez této uloupené hlavy.

Ricardo Hoineff tuto politováníhodnou skutečnost o krádeži svého díla během úvodního slova zveřejnil, a tak možná právě proto, možná ze strachu, v neděli po obědě navštívil muzeum tajemný muž v klobouku a dlouhém plášti. Po jeho cílené „návštěvě“ pak byla průvodcem muzea ztracená hlava v galerii objevena. Záznamy z bezpečnostního kamerového systému byly opět předány policii  a ta případ nadále vyšetřuje. Pro návštěvníky výstavy je ovšem podstatné to, že znovunavrácené dílo „Výkřik“ – hlava z foukaného skla naplněná hřebíky, které již vytváří uvnitř objektu rez a dodávají tak celému dílu na tajemnosti, což je autorův záměr – je opět šťastně vystaveno.

Bezpečnostní kamerový systém i pozornost zaměstnanců muzea vedly k bezprostřední a velmi rychlé identifikaci pachatele tohoto činu, což by mělo být i mementem a „upozorněním“ pro další případné zloděje, že do muzea se chodit krást opravdu nevyplatí!

Na výstavu SPLASH!  a hlavu „Výkřik“ se můžete v Galerii Jídelna podívat do konce tohoto roku (otevřeno je od středy do neděle, 9 – 12 a 13 – 17 hodin).

Markéta Váchalová Vojtíšková

FOTO_008

3 Replies to “BLOG”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *